Luo Huining was elected secretary of the CPC Shanxi Provincial Committee imjpmig

Luo Huining was elected secretary of the CPC Shanxi Provincial Committee Xinhua Taiyuan in November 5, the first plenary session of the eleventh CPC Shanxi Provincial Committee in November 5th, Luo Huining was elected secretary of the provincial Party committee, Lou Yangsheng, Huang Xiaowei (female) as Deputy Secretary of the provincial Party committee, was elected to the Standing Committee of the provincial Party committee and Gao Jianmin, Sun Shaocheng, Wang Weizhong, Sheng Maolin, Ren Jianhua, Luo Qingyu, Zhang Jifu, Wang Qingxian, Lian yi. CPC Shanxi Provincial Commission for Discipline Inspection of the Eleventh Plenary Session of the first election for the provincial Commission for Discipline Inspection Ren Jianhua, Chen Xuedong, Hao Quan, Meng Xiao, deputy secretary of the provincial Commission for Discipline inspection. Comrade Luo Huining resume Luo Huining, male, Han nationality, born in October 1954, Zhejiang, Yiwu, joined the Communist Party of China in March 1982, on-the-job graduate student, doctor of economics. 1970.09-1971.10 Anhui province Ma’anshan City suburb of 1971.10 a 1972.11 Cihu commune youth in Anhui Province Second Steelmaking Plant workers 1972.11 1978.10 Second Steelmaking Plant of Anhui province 1978.10-1982.08 of Communist Youth League Committee of Anhui University Department of economics political economics professional learning 1982.08-1985.05 the office of the Anhui Provincial Government Secretary 1985.05-1993.03 Anhui foreign economic and Trade Commission deputy director introduction, technology import and export department deputy director and director (during the 1988.09-1989.09 study in the Foreign Language Department of Anhui University; 1991.09-1992.06 study in Anhui provincial Party school training class) 1993.03-1995.04 in Anhui Province Economic and Trade Commission deputy director, deputy director of the office of foreign trade and economic cooperation, deputy secretary general and deputy party secretary of the Anhui provincial government, 1995.04-1997.Ol 1997.01-1998.02 director of the general office of Anhui provincial government secretary general, office of the party secretary of Anhui provincial Party Secretary of Chaohu 1 1998.02-1999.10 999.10-1999.12, Minister of the Propaganda Department of Anhui provincial Party Committee Propaganda Department of Anhui provincial Party committee, Minister 1999.12-2003.04 (1999.09- 2002.Ol at the University of Science and Technology of China School of management science and engineering study, master 2003.04-2004.12) Deputy Secretary of Qinghai provincial Party committee (2000.09–2003.07 at the Renmin University of China School of economics and political economics graduate classes) President 2004.12-2009.12 Deputy Secretary of Qinghai provincial Party committee and provincial Party School of Qinghai 2009.12-2010.01 Deputy Secretary of the provincial Party committee and provincial Party committee, Party Secretary of the Qinghai provincial government 2010.01-2010.01 Deputy Secretary of Qinghai provincial Party committee, provincial vice governor and acting governor, Party Secretary of Qinghai provincial Party committee deputy secretary and governor 2010.01-2013.03 2013.03-2013.04, the provincial Party Secretary of Qinghai provincial Party committee, governor of Qinghai Province, the provincial Party Secretary of Qinghai provincial Party committee, Qinghai 2013.04-2016.06 The provincial people’s Congress Chairman of the Standing Committee of Shanxi provincial Party committee, Qinghai 2016.06.相关的主题文章: